Hoppa till huvudinnehåll

Fördjupande maskinistutbildning 5 & 26 maj

Biografmaskininstutbildning.

Välkommen på en fördjupande maskinistutbildning i två steg. Kursen riktar sig till dig som kan grunderna i filmvis­ning på biograf men vill lära dig mer och kunna ta ett större ansvar på biografen. Kurstillfällen är den 5 och 26 maj i Eskilstuna.

Kursen kommer att omfatta kunskap om tekniken på biografen, DCP:er, KDM:er, felsökning, signalked­jor, fördjupad kunskap om ljud, bild och grundläg­gande el-lära på biografen, konferensteknik, alternativa format samt en fördjupning om framtida biografteknik. 

Vi kommer också att fokusera på den tekniska pre­sentationen av filmen och publikens upplevelse. Alla som genomfört kursen kommer att få ett kurs­intyg. 

Delkurs 1: 
Lördag 5 maj kl 10.00-17 .00 

Delkurs 2: 
Lördag 26 maj kl 10.00-17 .00 

Plats: Biograf Royal Järntorget 2, Eskilstuna 

Kursavgift: 500:- (inkl. moms) Vi bjuder på fika och lunch. 

Anmälan senast 1 mars! Anmäl dig via e-post till ditt regionala filmresurscentrum, deltagare från Stockholms län anmäler sig till ulf.slotte@sll.se. Bifoga komplett fakturaadress. OBS! Begränsat antal plater per län. 

Regionala kontaktpersoner för info och anmälan: 
Gävleborg - Lena Ostermann, lena.ostermann@regiongavleborg.se Stockholm - Ulf Slotte, ulf.slotte@sll.se 
Sörmland - Gunnel Nelzen, Gunnel.Nelzen@dll.se 
Uppland - Louise Bown, louise.bown@regionuppsala.se 
Västmanland - Emelie Wallgren, emelie.wallgren@regionvastmanland.se Örebro län - Jerry Eriksson, jerry.eriksson@regionorebrolan.se 

Kursen samarrangeras av Film Stockholm, Region Gävleborg, Region Västmanland, Region Örebro län, Region Uppsala och Film i Sörmland.

2018-06-02