Fredag den 17 april är det svensk biopremiär för den prisbelönade dokumentären ”La belle année – det vackra året” av Angelica Ruffier. Filmen är samproducerad av Film Stockholm och projektet deltog tidigare i talangprogrammet Film Stockholm Debut.
”La belle année” är en sinnlig och drabbande berättelse om förlust, arv och en omöjlig ungdomskärlek som oväntat flammar upp igen – en film där sorg, syskonband och passion vävs samman i ett ömsint porträtt av hur kärleken formar oss.
När Angelicas pappa dör tvingas hon och hennes bror tillbaka till barndomshemmet i Avignon i södra Frankrike – ett gammalt hus fyllt av bråte, nostalgi och minnen av den despotiske far de flydde från för länge sedan. Under utrensningen av det gamla huset återupptäcker Angelica sina tonårsdagböcker, fyllda av berättelser om en hemlig kärlek till historieläraren Sylvie, Mademoiselle S. Genom dagböckerna vävs nutid och dåtid drömlikt samman och huset blir en plats för Angelica att återuppliva minnen, fantasier och begär. I takt med att hon bearbetar det förflutna, grips hon av en häftig längtan efter att återigen möta Mademoiselle S., kvinnan som utan att själv veta det, spelat en avgörande roll i Angelicas liv.
Till Startsidan